niedziela, 24 września 2017

73. ROCZNICA ATAKU NA OKĘCIE




Postawiony na płycie granitowej krzyż, obok krzyża głaz narzutowy, a na nim Znak Polski Walczącej, odznaka 7 pp AK „Garłuch” i napis: „W dniu 1 VIII 1944 r. w natarciu na lotnisko Okęcie poległo 120 powstańców, żołnierzy Armii Krajowej z 7 p.p. <<Garłuch>>. Cześć Ich pamięci!”. To pomnik na skwerze 7. pp AK „Garłuch”, upamiętniający żołnierzy 7 pułku.



Pomnik 7 pp „Garłuch” u zbiegu ul. Żwirki i Wigury z ul. 17 stycznia

1 sierpnia 2017 r. minęły 73 lata od tragicznych wydarzeń, jakie rozegrały się w tym miejscu.
W ramach akcji „Burza” „Garłuch” - siłami całego pułku - wraz z Bazą Lotniczą „Łużyce” miał za zadanie zdobyć Okęcie. Wobec wzmocnienia sił niemieckich i związanych z tym trudności ze stawiennictwem żołnierzy poszczególnych oddziałów, dowódca pułku mjr Stanisław Babiarz ps. „Wysocki” w ostatniej chwili odwołał natarcie. Jednak nie do wszystkich jednostek rozkaz ten dotarł na czas.
Oddział por. Romualda Jakubowskiego - Bateria „Kuby” - ruszył do boju. Posuwając się ze wsi Zbarż przez otwarty teren, dostał się pod ogień niemieckich karabinów maszynowych. Bateria została zmasakrowana. Zginęli wszyscy dowódcy i 120 na 180 żołnierzy. Leżących na pobojowisku rannych i poległych Niemcy miażdżyli czołgami.
VIII Samodzielny Rejon Okręgu Warszawskiego AK Okęcie przestał istnieć. Wielu żołnierzy „Garłucha” zasiliło jednak inne ugrupowania powstańcze - w Powstaniu Warszawskim poległo około 300 „Garłuchowców”.

W miejscu, w którym stoi obecnie pomnik, w 1944 r. znajdował się bunkier wyposażony w ciężką broń maszynową, z której Niemcy ostrzeliwali powstańców.
1 sierpnia - jak co roku - odbyły się tu uroczystości. Odegrano hymn Rzeczypospolitej Polskiej, pieśń reprezentacyjną Wojska Polskiego oraz sygnał Śpij kolego. Zmówiono modlitwę oraz uczczono Powstańców i mieszkańców stolicy minutą ciszy. Wysłuchano przemówień okolicznościowych. Na zakończenie delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Bazy Lotniczej „Łużyce”, a następnie 7 pp „Garłuch”.  


            




 Pomnik - kapliczka Bazy Lotniczej „Łużyce” - róg ul. 17 Stycznia i ul. Żwirki i Wigury


U stóp pomnika przemawia pani Maria Kącka-Protaziuk ps. „Mańka”, łączniczka, prezes środowiska 7 pp AK „Garłuch”


Kwiaty składają Żołnierze 1. Bazy Lotnictwa Transportowego




Kwatera „Garłucha” na Powązkach Wojskowych - tuż po godzinie „W”.

Fot. AZC



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz