środa, 27 września 2017

„Garłuch” – aneks do opowieści. Cz. 2

Odnosząc się teraz do kwestii szczegółowych:

SPADKOBIERCY CHEŁMSKIEGO 7 PP LEG. I DWA „GARŁUCHY”

Warto przypomnieć, że podczas okupacji do tradycji 7 pp Leg. nawiązywała także konspiracyjna grupa utworzona w 1940 r. w Chełmie Lubelskim (tj. w mieście, w którym pułk stacjonował przed wojną), nosząca kryptonim „7a”, która w skład Armii Krajowej weszła wiosną 1942 r. i była traktowana przez warszawską centralę jako zapasowy batalion pułku. Jej inicjatorem był m.in. Antoni Ludwik Budny (ur. 16 lutego 1905 r. ppor. rezerwy 7 pp Leg.[1], ostatni właściciel dóbr w Rejowcu na Lubelszczyźnie, prawdopodobnie zastrzelony w 1944 lub 1945 we własnym domu przez oficera NKWD[2]) – w wykazie omawianej książki pojawia się on jedynie jako nieustalony z imienia por. Budny, a w pierwszym jej wydaniu - Budny[3] – oraz st. sierż. Tomasz Kędzior (późniejszy kwatermistrz obwodu AK Chełm)[4]. Jak pisze Ireneusz Caban o „7a”: „Była ona związana luźnymi kontaktami z warszawską organizacją <Madagaskar>, stanowiącą swego rodzaju odtworzenie w podziemiu 7 pułku piechoty Legionów[5]. W maju 1944 r. w Inspektoracie Rejonowym AK „Chełm” powstało z kolei zgrupowanie OP7, stanowiące „zawiązek” 7 pułku piechoty Legionów w konspiracji. Złożyło się nań kilka oddziałów partyzanckich[6].

Do tradycji 7 pp Leg. nawiązywały zatem równolegle struktury konspiracyjne działające zarówno w Warszawie, jak i w inspektoracie chełmskim.

Nie wiadomo więc, na jakiej podstawie J. Kulesza pisze, odnosząc się do jednoznacznie przecież sformułowanej notatki kpt. „Wysockiego” o nawiązaniu kontaktu z Chełmem („Nawiązanie kontaktu z Chełmem /grupa podoficerów 7 p.p.Leg./, Ppor. Budny i st. sierż. Kędzior mają zebrać jako kadra 7 p.p. Leg. w przyszłości”), w tym zatem z ppor. Budnym oraz sierż. Kędziorem: „Traf chciał jednak, że obaj wymienieni nie mieli podczas okupacji kontaktów z konspiracyjnym środowiskiem chełmskim. (…) jakąś grupę ludzi zdołali sobie skompletować[7]. Autor pominął tu informacje zawarte w wydanej w 1994 r. publikacji poświęconej temu zagadnieniu autorstwa Ireneusza Cabana („Oddziały Armii Krajowej 7 pułku piechoty Legionów”). Pozycja ta nie pojawia się zresztą w bibliografii.

Na marginesie można wspomnieć, że w czasie okupacji działał także niemający żadnych związków z 7 pułkiem Batalion AK krypt. „Garłuch” w podobwodzie w Namyslau (Namysłów) samodzielnego obwodu zewnętrznego okręgu poznańskiego AK „Reduta” na terenie III Rzeszy[8].

ROSZADY DOWÓDCZE - I BAON

Na str. 21 (w poprzednim wydaniu: 15) J. Kulesza opisuje „roszady dowódcze” i związane z nimi wątpliwości, wynikające ze sprzecznych wersji podanych przez trzech badaczy historii „Garłucha” (w tym dotyczące daty objęcia dowództwa I baonu przez kpt. Sukniewicza). Wydaje się, że rację należy przyznać wersji Gajdzińskiego, opartej na bezpośredniej relacji z-cy dowódcy pułku. Wynika z niej, że kpt. Sukniewicz (awansowany następnie do stopnia majora rozkazem Komendanta Sił Zbrojnych w Kraju z dnia 11 XI 1943 r.) w 7 pp znalazł się w styczniu 1941 roku na wezwanie płk. Zdzisława Zajączkowskiego (zastępcy dowódcy 7 pp Leg. w Chełmie w latach 1929-1933, którego B. Gajdziński określa jako „ojca chrzestnego” „Garłucha”[9]). Jak pisał sam mjr Sukniewicz: „Baon w 7 pp AK objąłem natychmiast po przybyciu do Warszawy”, przy czym najpierw był to baon II (Włochy), znajdujący się w początkowej fazie organizacji, po kilku tygodniach zdany kpt. Zenonowi Jabłońskiemu, a następnie baon I (z I i II kompanią w Piastowie i Ursusie, III w Pruszkowie i IV - przekazaną potem baonowi II - na Okęciu). Do tego czasu był komendantem „powiatu” Hrubieszów (prawdopodobnie do jesieni 1940 r. – w październiku 1940 rozkaz objęcia Komendy Obwodu ZWZ w Hrubieszowie otrzymał kpt. Antoni Rychel), a następnie po „pewnej wpadce” przebywał w Krakowskiem (w Jodłowej w powiecie Dębica)[10]. Dodatkowo warto zauważyć, że M. Sukniewicz zimą 1939 r. powrócił z niewoli sowieckiej – z obozu przejściowego w Szepetówce, z którego udało mu się zbiec[11] i uniknąć losu katyńskiego. Było to możliwe dzięki doskonałej znajomości terenu (w latach 1924-1931 służył w KOP-ie, m.in. w pobliskim Ostrogu nad Horyniem, i był oficerem wywiadu, którego działania obejmowały ten właśnie obszar) oraz znajomości języka rosyjskiego i ukraińskiego. Niedługo po powrocie w grudniu 1939 r. do Chełma Lubelskiego włączył się w działalność konspiracyjną[12].

Sprostować też należy informacje S. Jaszczanina dotyczące nominacji „Wysockiego”, a nie „Odyńca”, na dowódcę pułku po aresztowaniu kpt Kazimierza Langa „Grzyba”. Kpt Sukniewicz, który z racji swego stanowiska objął wówczas chwilowo dowództwo pułku[13], zanotował (i na niego powołał się B. Gajdziński): „Z <Grzybem> nawiązano łączność. Ja osobiście otrzymałem jeden <gryps>, w którym pisał: wziąłem na siebie całą odpowiedzialność[14]. Męka, męka. Ponieważ Staszek (Babiarz) zna najwięcej kontaktów, ludzi, mieszkań konspiracyjnych – pozwól Jemu dalej prowadzić <interes>[15]. To był powód, że śp. Babiarz objął pułk, mimo pewnego sprzeciwu d-cy okręgu warszawskiego[16]. Relacja ta częściowo przytoczona została w omawianej książce. Dodatkowo wiadomo, że nominacja „Wysockiego” z pominięciem „Odyńca” miała związek z kwestią pierwszeństwa awansowania oficerów wywodzących się z różnych formacji wojskowych – czy to legionów[17] (mjr  Babiarz), czy armii zaborczych (jak mjr Sukniewicz). Sprawa ta była przedmiotem prywatnej rozmowy, jaką mjr Sukniewicz ps. „Kola” odbył z ppłk. (ówcześnie) Antonim Chruścielem „Monterem” (także służącym niegdyś w jednej z armii zaborczych), ze strony którego padły gorzkie słowa na temat owych układów[18]. Ostatecznie dowódcą został kpt. Babiarz, a kpt Sukniewicz pozostał zastępcą dowódcy pułku i zajął się m.in. organizowaniem na nowo batalionu we Włochach pod Warszawą[19].

 

















Fot. Kenkarta Mikołaja Sukniewicza wydana na fałszywe nazwisko – Szarkowski

Nieprawdziwe natomiast, a świadczące o braku większego rozeznania w sprawach wojskowych, jest twierdzenie S. Jaszczanina (wywiadowcy granatowej policji[20]), jakoby dodatkową przeszkodą w powierzeniu dowództwa „Odyńcowi” stał się fakt, że był on przed wojną oficerem kontraktowym służby taborowej[21]. Oficerami kontraktowymi byli bowiem oficerowie nieposiadający obywatelstwa polskiego, a odbywający służbę na podstawie kontraktu. Tymczasem mjr Sukniewicz był Polakiem, oficerem zawodowym służby stałej w korpusie oficerów piechoty, a od 1933 r. – w korpusie oficerów taborowych. W czasie pierwszej wojny światowej – w 1915 r. – wcielony został do Armii Imperium Rosyjskiego, gdzie skończył szkołę oficerską w Orenburgu i pełnił służbę w różnych formacjach piechoty. Na froncie został ranny. W grudniu 1918 r. przydzielony do 14 Pułku Strzelców 4 Dywizji Strzelców Polskich gen. Żeligowskiego, gdzie służył do czasu przeniesienia do 3 Dywizji Piechoty Legionów. Od czerwca 1919 r. do maja 1920 r. w stopniu podporucznika dowodził 6 kompanią 7 Pułku Piechoty Legionów w wojnie polsko-bolszewickiej. Ranny dostał się do niewoli sowieckiej (obóz w Samarze), z której powrócił w sierpniu 1921 r., w ramach wymiany jeńców. Został odznaczony Krzyżem Walecznych. Od sierpnia 1921 r. do października 1924 r. ponownie pełnił służbę w 7 pp Leg. Następnie – do marca 1931 r. – odbywał służbę w 4 Baonie Korpusu Ochrony Pogranicza w Ostrogu nad Horyniem i Dederkałach. Jednocześnie był oficerem informacyjnym Oddziału II Sztabu Generalnego WP (wywiadu), w ramach czego uczestniczył m.in. w akcjach na terenach przygranicznych Związku Sowieckiego. W tym okresie otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi.

 



















Fot. Kpt. Mikołaj Sukniewicz – lata 20-te XX w.

Od marca 1931 do maja 1933 r. służył w 22 Pułku Piechoty w Siedlcach, a następnie (od 1933) ponownie w 7 pp Leg. w Chełmie Lubelskim na stanowisku dowódcy kompanii, kontynuując równocześnie służbę w wywiadzie.

 



















Fot. Kpt. Mikołaj Sukniewicz, Chełm Lubelski 1936 r.

Podczas sierpniowej mobilizacji w 1939 r. przydzielony do 3 Dywizji Piechoty Legionów. Walczył jako dowódca kompanii. Gdy oddziały 7 pp Leg. uległy rozproszeniu, znalazł się w Polsce południowo-wschodniej, gdzie w okresie od września do października 1939 r. działał w grupie służbowej nr 21 oraz gen. Skuratowicza, tj. w Grupie Operacyjnej Dubno. Lekko ranny dostał się do niewoli sowieckiej do obozu przejściowego w Szepetówce, z którego zbiegł, by włączyć się następnie w działalność konspiracyjną na terenie GG[22]. Miał za sobą zatem długi staż służby wojskowej, w tym bogate doświadczenie wojenne oraz wywiadowcze, a ponadto był związany z 7 pp Leg. właściwie od początku jego istnienia.
W 7 pułku, poza funkcją zastępcy dowódcy i dcy I baonu, pełnił także funkcję oficera informacyjnego, co wynika z dokumentów Archiwum Komendy Okręgu Warszawa ZWZ-AK, znalezionych w 2008 r. w Warszawie w kamienicy przy ul. Filtrowej, wśród których znalazła się lista płac części dowództwa 7 pułku z 1942 r. (fragment poniżej)[23] oraz szefa transportu okręgu warszawskiego[24].



Warto uzupełnić, że praca zastępcy dowódcy pułku „Garłuch” oraz dcy I baonu polegała m.in. na:
1. pomocy dcy pułku przy organizacji pułku
2. wspólnym opracowywaniu programów szkolenia (...) grup szturmowych na wypadek powstania w Warszawie, później rozpracowywania planu natarcia na lotnisko w Okęciu. Uzgadnianiu w najdrobniejszych szczegółach z dcami baonów i kompanii planu działania poszczególnych pododdziałów do drużyn włącznie
3. osobistej kontroli nad szkoleniem bojowym w pododdziałach w szczególności w walkach ulicznych, dywersyjnych i partyzanckich. Szkolenia prowadzono w mieszkaniach konspiracyjnych i terenie[25].
Poza pracą w pułku działalność w konspiracji obejmowała m.in.:
4. (…) prowadzenie wykładów i ćwiczeń w grupach konspiracyjnej Szkoły Podchorążych
5. sporządzanie programu szkolenia 5-tek dla wykonywania zadań dywersyjnych[26].

Żołnierze I Baonu (krypt. „Paluch”, „Gaj” – kryptonimów kompanii raczej nie stosowano, gdyż prawie zawsze posługiwano się cyframi 1,2,3[27]) wywodzili się z terenów Ursusa (1 i 2 kompania), Piastowa – 3 kompania, Pruszkowa – część 3 kompanii i przez pewien czas 1 kompania na Okęciu – w późniejszym czasie przekazana II Baonowi.

Plan działań baonu obejmował m.in.:
- prowadzenie wywiadu na terenie fabryki Ursus (montaż czołgów, wykonywane części do samochodów i czołgów, w jakich ilościach i materiałach, itd.)
- prowadzenie wywiadu na terenie lotniska Okęcie i fabryki „Skoda” (przeróbka samolotów, silniki, itp.)
- prowadzenie rozpoznania na terenie lotniska, w szczególności „Palucha”, który miał być zajęty przez baon w wypadku powstania powszechnego[28].

Zarówno podoficerowie, jak i oficerowie pułku angażowani byli także m.in. w przewożenie broni i amunicji w Warszawie i poza Warszawą[29]. Podczas jednego z takich transportów na motocyklu mjr „Odyniec” i Józef Janiszewski[30] zostali przez Niemców wylegitymowani i tylko cudem uniknęli wpadki[31].
W działalności szczególną pomoc otrzymywano od dyrektora zakaźnego szpitala na Grochowie[32].

SPRAWA KPT. MICHAŁA MURMYŁŁY

Fragmentem, który szczególnie razi w „Opowieści...” o 7 pułku, jest passus, dotyczący pierwszego dowódcy I baonu „Garłucha” – kpt. rez. Michała Murmyłły „Żubra” (uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, były starosta powiatu Włocławek[33], kapitan PKU Włocławek, kapitan 14 pp.[34], jeden z organizatorów „Madagaskaru”[35]).

J. Kulesza, odnosząc się do zapisu w notatkach mjra Babiarza o „dywersji Murmyły”, który „zmienił miejsce bez zawiadomienia”, powołuje się tu po raz kolejny na spekulacje Jaszczanina, twierdzącego, że kpt. Murmyłło „prawdopodobnie marzył o dowodzeniu pułkiem, a skoro przypadł mu tylko batalion – odszedł do Komendy Głównej ZWZ i o tym nie powiadomił dowództwa”. I komentuje: „A więc sprawa ambicjonalna? Choć konspiracja skupiała ludzi najwartościowszych, dla których patriotyzm i chęć walki z okupantem stanowiły motyw nadrzędny, nie wolno zapominać, że – jak w każdym środowisku – byli tam ludzie o zróżnicowanych osobowościach i cechach charakteru”. I dalej: „Wątpliwe tylko, czy kpt. Michał Murmyłło rzeczywiście odszedł do Komendy Głównej. Wprawdzie również Bogusław Gajdziński twierdzi, że kpt Murmyłło jednocześnie (już wcześniej) pełnił służbę w KG ZWZ, lecz monografia Komendy Głównej Marka Ney-Krwawicza w prawie półtoratysięcznym indeksie osobowym nie zawiera takiego nazwiska. Albo jest więc błędna, albo kpt. Murmyłło wykonywał jakieś zadania dla KG ZWZ na dość niskim szczeblu, względnie <ocierał się> w swych zadaniach o Komendę Główną[36].

Brak nazwiska w indeksie stał się zatem podstawą do podania w wątpliwość patriotyzmu i charakteru jednego z oficerów. Tymczasem nazwisko kpt Murmyłły pojawia się w publikacji wydanej w 2008 r. przez wydawnictwo IPN pod red. Władysława Bułhaka „Wywiad i Kontrwywiad Armii Krajowej”, z której wynika, że działał on w Referacie 992 Biuro Studiów jako szef podreferatu ds. polskich organizacji konspiracyjnych[37].

Potwierdza to relacja z-cy d-cy pułku mjra Sukniewicza: „będąc dcą baonu 7 pp [Murmyłło] pracował jednocześnie w KG. Po objęciu przeze mnie baonu pracował tylko w Komendzie Głównej[38]. Na tej relacji oparł się B. Gajdziński[39], który opisując tę sprawę powołuje się także na relację płk. Zdzisława Zajączkowskiego ps. „Cieślak” i „Grzywa”, od stycznia 1940 r. Komendanta Okręgu ZWZ-AK Warszawa Miasto, który stwierdził: „Tak zwana dywersja Murmyły, pierwszego z-cy I baonu w Ursusie, to raczej jakieś przekroczenie dyscypliny organizacyjnej, czy jakaś samowola - zmiana miejsca postoju bez zawiadomienia, która zakończyła się zawieszeniem w pełnieniu funkcji d-cy Murmyły i adiutanta „Dołęgi” - por. Czesława Dłużniewskiego”. Wspomniana „dywersja”, jak konstatuje B. Gajdziński, przytaczając przy tym dalsze zapisy notatek kpt. Babiarza, miała zatem najprawdopodobniej charakter wewnątrzpułkowy, a o pracy kpt. Michała Murmyłły w KG AK kpt. „Wysocki” po prostu nie wiedział[40].

Tymczasem J. Kulesza, dysponując dwoma relacjami dowódców, w tym dcy okręgu (które zresztą przemilczał), oparł się na spekulacjach sierż. Jaszczanina i dopowiedział wersję dla Murmyłły niekorzystną.

Na marginesie można wspomnieć, że obaj kolejni dowódcy I baonu służyli na początku lat 30-tych w 22 pułku piechoty w Siedlcach[41].

                                                                                                                                      AZC

c.d.n. 





[1] Rocznik oficerski rezerw, Ministerstwo spraw Wojskowych, Warszawa 1934, s. 85 i 424. http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmetadata?id=56603&from=publication
[2] http://www.wajszczuk.v.pl/polski/drzewo/tekst/0084barbara/0084barbara_wspomnienia_borkowska.htm
[3] J. Kulesza, Garłuch. Opowieść... op. cit., Warszawa-Kraków 2014, s. 218 (I wyd., s. 160).
[4] I. Caban, Oddziały Armii Krajowej 7 pułku piechoty Legionów, Lublin 1994, s. 102-103.
[5] Ibidem, s. 7, 102-103.
[6] Ibidem, s. 5. Por. także: J. Śląski, Polska Walcząca. Uderzenie - finał, t. 5-6, Warszawa 1986.
[7] J. Kulesza, Garłuch. Opowieść... op. cit., Warszawa-Kraków 2014, s. 32 (I wyd. s. 24); Odpis notatek sporządzonych przez mjr „Wysockiego”.
[8] Więcej na ten temat: A. B. Kołodrubiec, W obronie ojczyzny i wiary. Żołnierze Armii Krajowej na terenie powiatu Oleśnickiego i Sycowskiego w latach 1942-1956, rozprawa doktorska Wrocław 2015 http://www.dbc.wroc.pl/Content/30760/kolodrubiec_doktorat.pdf
[9] B. Gajdziński, Zarys....op. cit., s. 23.
[10] Notatki M. Sukniewicza – bez daty; Por. B. Gajdziński, Zarys...., s. 19. 
[12] Relacja N. Sukniewicz Cybruch z czerwca 2012 r.
[13] B. Gajdziński, Zarys...., s. 41.
[14] Leon Wanat pisał o kpt. Langu: „W czasie śledztwa był okrutnie bity i maltretowany. Całą winę przyjął na siebie”. L. Wanat, Za murami Pawiaka, Warszawa 1985, s. 189.
[15] Jak wynika z relacji płk. Zajączkowskiego – kpt. Babiarz współpracował z kpt. Langiem w konspiracji od listopada 1939 r. – por. B. Gajdziński, Zarys....op.cit., s. 18.
[16] Notatki M. Sukniewicza – bez daty.
[17] Kpt. „Grzyb” był w czasie I wojny światowej z VI Baonie 1 Brygady Legionów Polskich, którego tradycje przejął późniejszy 7 pp Leg. Por. Notatki M. Sukniewicza – bez daty oraz Zjazd VI Baonu I Brygady Leg. Pol., Polska Zbrojna Nr 159 z 10 czerwca 1939 roku, s. 2.
[18] Relacja córki M. Sukniewicza – Natalii Sukniewicz Cybruch (1924-2014).
[19] Notatki M. Sukniewicza z 14 stycznia 1972 oraz 23 marca 1973. 
[20] C. Chlebowski, Likwidacja „Motora”, WTK nr 33, 14 sierpnia 1966.
[21] J. Kulesza, Garłuch. Opowieść... op. cit., Warszawa-Kraków 2014, s. 44 (I wyd. s. 34). Taki błędny odręczny dopisek znalazł się na maszynopisie opracowania B. Gajdzińskiego, zdeponowanym  przez J. Kuleszę w AAN. B. Gajdziński, Zarys... op. cit., s. 46.
[22] Por. m.in. Rocznik oficerski 1923, 1924, 1928, 1932, Ministerstwo Spraw Wojskowych,  Warszawa; R. Rybka, K. Stepan, Rocznik oficerski 1939, Kraków 2005, s. 277, 555; A. Misiuk, Służby specjalnej II Rzeczpospolitej, Warszawa 1998, s. 148; B. Polak, M. Jabłonowski, Polskie formacje graniczne 1918-1939: Straż Graniczna 1918-1939: dokumenty organizacyjne: wybór źródeł, tom 1, s. 99; L. Głowacki, Działania wojenne na Lubelszczyźnie w roku 1939, Lublin 1976, s. 302; P.M. Bartoszewski, Zaginiony pułk. Zarys wrześniowej historii 7 pułku piechoty Legionów, Lublin 2013, s. 7, 15, 21, 25, 56, 62, 119; Wojskowe Biuro Historyczne (CAW) – dokumenty, Archiwum Straży Granicznej w Szczecinie – dokumenty Korpusu Ochrony Pogranicza; My, Sybiracy, nr 19/2008.
[23] K. Utracka, Archiwum Komendy Okręgu Warszawa ZWZ-AK, 1940-1943, [w:] Przegląd Historyczno-Wojskowy 13/1, 109-140, 2012, s. 132.
[24] CAW, Przebieg służby.
[25] Notatki M. Sukniewicza z 14 stycznia 1972 oraz 23 marca 1973.
[26] Ibidem.
[27] Notatki M. Sukniewicza – bez daty.
[28] Ibidem.
[29] Notatki M. Sukniewicza z 14 stycznia 1972 oraz 23 marca 1973. Por. też J. Kulesza, Garłuch. Opowieść... op. cit., Warszawa-Kraków 2014, s. 168.
[30] Przydziału Józefa Janiszewskiego nie udało się ustalić. Jego córka – Zofia Janiszewska – łączniczka batalionu „Oaza” – zginęła w Powstaniu Warszawskim; http://www.1944.pl/historia/powstancze-biogramy/Zofia_Janiszewska/?q=zofia+janiszewska
[31] Relacja N. Sukniewicz Cybruch.
[32] Notatki M. Sukniewicza z 14 stycznia 1972 r.
[33] Notatki M. Sukniewicza – bez daty. 
[34] Rocznik oficerski rezerw, Ministerstwo Spraw Wojskowych - Biuro Personalne, Warszawa 1934.
[35] B. Gajdziński, Zarys....op. cit., s. 15.
[36] J. Kulesza, Garłuch. Opowieść... op. cit., Warszawa-Kraków 2014, s. 19-20. 
[37] W. Bułhak, Wywiad i kontrwywiad Armii Krajowej, Warszawa 2008.
[38] Notatki M. Sukniewicza – bez daty.
[39] Por. B. Gajdziński, Zarys...., s. 18.
[40] B. Gajdziński, Zarys...., s. 18-19.
[41] Rocznik oficerski 1932, Ministerstwo Spraw Wojskowych - Biuro Personalne - Warszawa, s. 552. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz